Kilka słów o mamrmurach

Marmur (z stgr. marmaros) - skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy).

Niewielka część geologów definiuje jako marmur wyłącznie skały węglanowe przeobrażone w warunkach głębokiego metamorfizmu strefy kata (temperatury 500-700 °C, wysokie ciśnienie), skały przeobrażone w strefach niższego metamorfizmu (epi i mezo) nazywając wapieniem krystalicznym.

Przeważnie jednak terminu "wapień krystaliczny" używa się w przypadku skał metamorficznych jako synonimu marmuru dla każdej skały węglanowej poddanej metamorfizmowi.

W Polsce marmur wydobywany jest wyłącznie w Sudetach, przede wszystkim w Masywie Śnieżnika, gdzie występuje w dwóch odmianach kolorystycznych, jako "Biała Marianna" (na górze Krzyżnik)
i "Zielona Marianna". Innym złożem marmuru jest złoże marmuru szarego z odcieniem niebieskawym w Sławniowicach. Eksploatuje się także dolomity przeobrażone (nazywane przez większość geologów marmurem lub dolomitem krystalicznym) w Rędzinach.
Źródło wikipedia.pl



Wzory marmurów

Poniżej przedstawiamy Państwu kolekcje marmurów z ich nazwami.

Bianca Carrara C Bianca Carrara C

Bianca Carrara C/D Bianca Carrara C/D

Bianca Carrara D Bianca Carrara D

Bianco Lavagnina Bianco Lavagnina

Botticino Classico Botticino Classico

Botticino Fiorito Botticino Fiorito

Calacatta Crestola Tedeschi Calacatta Crestola Tedeschi

Cremo Delicato Cremo Delicato

Cremo Delicato Tedeschi Cremo Delicato Tedeschi

Kalwaria Zebrzydowska